İhtiyarlara Yer Yok!

Yaşlı bir adamın, hayat sonrası kendisini neyin beklediğine dair merakını anlatan bir şiirin ilk cümlesi “No Country For Old Men”. Aynı zamanda Coen kardeşlerin yönettiği bir filmin ismi, türkçesi “İhtiyarlara Yer Yok”. Dikkat çekmesi için seçtiğimiz bu ismin emlak sektörü için bir anlamı olduğunu düşünüyoruz. Eski usul emlakçıların giderek daha az gelir elde ettiği bir döneme giriyoruz. Peki emlakçılar neden daha az kazanıyor, hadi hep beraber bakalım:

1. Emlak danışmanlarının en temel hizmeti alıcı ve satıcıyı aynı zaman diliminde bir araya getirmektir. Emlak danışmanı portföyündeki gayrimenkulü pazarlarken kendisini çok sayıda müşteri arar. Bu müşterilerin büyük çoğunluğu, bilgi almak için aradığı ilanın bazı özelliklerini beğenmez. Bu noktada telefon kapatılır ve temas sonlanmış olur.

2. Emlak danışmanı portföyündeki ilanları ilan sitelerinde yayınlayabilmek için her ay önemli rakamlar öder. Bu rakamlara ek olarak Doping ya da Turbo adı verilen öne çıkarma seçeneklerini kullanır. Bu yatırım çoğunlukla birinci maddede belirtildiği üzere anlık çağrı alma şeklinde sonlanır.

3. Halbuki onca yatırımı ve onca zamanı, sadece o an elimizde olan portföy için mi yapıyoruz? Elde ettiğimiz tüm müşteri aramaları, geçmişte yaptığımız maddi ve manevi yatırımın bize geri dönüşüdür. Peki bunca emekle elde ettiğimiz müşterileri biraz fazla kolay kaybetmiyor muyuz?

4. Müşteri sayısının her geçen gün azaldığı bir dönemdeyiz ve her arayan müşteri kıymetli. Bugün ön araştırma yapan müşterilerin yarın gerçek alıcılara dönüşeceğine hiç şüphe yok.

5. Emlakçıların çoğu, kendisini arayan müşteriye, nasıl bir gayrimenkul istediğini sormadan telefonu kapatıyor. Müşterilerini not defteri ya da excele kaydeden emlakçılar ise kaydettiği müşterileri 1 aydan fazla takip edemiyor. Bu müşteriler, yeri ve zamanı geldiğinde hatırlanmadığı için önemli işlem fırsatları kaybediliyor.

6. Satamadığınız her gayrimenkulden sonra, tam da o gayrimenkulü arayan birisi sizi arayıp sinirlerinizi oynatmıyor mu? O müşteri sizi geçmişte arayan bir müşteri olsaydı, o gayrimenkul size geldiğinde acaba o kişiye geri dönebilecek miydiniz?

7. Temel sorunumuza dönersek, ayda ortalama 300 yeni müşteri çağrısı alan bir emlak danışmanı, bir sonraki ay portföyüne kattığı 3-5-7 adet yeni gayrimenkulü bu müşterileri ile nasıl eşleştirebilir ve bu müşterilerini yeni gayrimenkullerinden nasıl haberdar edebilir. İşte bu, CRM’lerin işi!

 

  • EmlakCep’te “Müşteriler” bölümünü gayrimenkul arayan kişilere, “Mal Sahipleri” bölümünü gayrimenkul sahiplerine ayırdık. Saniyeler içerisinde müşterilerinizi ve mal sahiplerinizi kaydedebilir, otomatik eşleşen fırsatları görebilirsiniz.

  • EmlakCep’te müşterilerinizi lokasyon tercihi, gayrimenkul tercihi ve bütçesine göre arayabilirsiniz. Tercihlerine göre listelediğiniz müşterilerinize, “arayışına uygun bir gayrimenkul geldiğini” bildirebilirsiniz. Herkese aynı SMS ‘i atan emlakçılardan olmazsınız. İhtiyaca yönelik tanıtım yaparak müşterilerin gözünde ayrı bir yere sahip olursunuz.

 

Bedenen yaşlı olabilirsiniz ama zihnen yaşlı olmamalısınız. Çünkü artık ihtiyarlara yer yok!

Sen arama, ilanlar sana gelsin!

EmlakCep Ücretsizdir. Hemen İndir.