Gayrimenkul Yatırımında Doğru Bilinen 5 Yanlış!

Yatırımlık gayrimenkul alımında 5 yanlış

Yatırımlık gayrimenkul alırken 2 hedefiniz vardır. Kısa vadede daha yüksek rakama satmak ya da yüksek kira getirisi elde etmek. Ancak doğru bildiğimizi sandığımız yanlış bilgiler nedeniyle büyük ümitlerle yaptığımız yatırımımız bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Peki yaygın olarak kabul gören ama her zaman doğru çıkmayan bu bilgiler nelerdir, sizin için derledik:

1- Havuzlu site daha çok prim yapar! 

Bu önerme her zaman doğru olmayabilir. İster maketten satın alın, isterseniz oturum başladıktan sonra, havuz her zaman daireniz değer katmayabilir. İstanbul’da birçok sitede havuzların temizliği, kullanım saatleri, yoğunluğu ve ses kirliliği (özellikle açık havuzlarda) nedeniyle sıkıntılar yaşanabilmektedir. Değer kazanmasını beklediğiniz eviniz, cazibe noktası olmaktan çok uzaklara gidebilir. Ayrıca havuzlu sitelerde aidatların daha yüksek olduğu herkes tarafından bilinir. Bu da elde edeceğiniz kira getirisine olumsuz etki eder.

2- İşyerine kiraya vermek her zaman kazandırır! 

Dikkatli olunması gereken diğer bir önermedir. Özellikle alt katlardaki daireler için geçerli olan işyerine kiraya verme durumu gerçekten de daha yüksek kira getirisi yaratacaktır. Peki ya sıfır kilometre parkelerinizde ayakkabı ile dolaşılması, kablolama nedeniyle oluşan kalıcı tadilatlar, klima delikleri ve hatta mimari değişikliklere kadar dairenizde kiralama sonrası oluşacak masraflar? Kira sözleşmenizi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok noktadan sadece birkaçı…

3- Yatak odası şık olmalıdır! 

Satacak ya da kiralayacaksanız tadilata salon ve mutfaktan başlayın, banyo ile devam edin. Yatak odaları, satın alım ve kiralamalarda en az dikkat edilen odaların başında gelir. Potansiyel alıcılarınız ve kiracılarınız, yeni evlerinde, arkadaşlarına en çok salon ve mutfaklarını gösterecekler. Sizin de yatırımcı olarak dikkat etmeniz gereken odalar bunlardır.

4- En iyi yatırım, yeni projelerdir!

Gayrimenkul yatırımında genel bir doğru olmamakla beraber, çoğunluğun üzerinde birleştiği 3 doğru şudur: Lokasyon! Lokasyon! Lokasyon!

5- En yüksek getiri, Arsa'dan gelir!

Arsa yatırımları kısa vadede enteresan getiriler kazandırabilir. Ancak, alacağınız arsanın özelliklerini iyi etüt edebilmek uzmanlık gerektirir. Uzmanı değilseniz arsa yatırımından uzak durmanız daha sağlıklı olabilir.

Mademki hataları listeledik, doğruları da söyleyelim. Yatırımlık bir gayrimenkule en çok ne değer katar? İşte sıralama:

yatırımlık gayrimenkul alımında 5 doğru

1- Çelik kapı: 

Basit şeyler ile başlayın. Çelik kapı kadınların ilk baktıkları arasındadır.

2- Şık bir mutfak: 

Tabi ki yine kadınlar için. Hem satışınızı hem de kiralamanızı kolaylaştırır.

3- Çatı katında bir oda: 

Çatı dubleksi için yanıp tutuşan insanlar vardır. Çatı katındaki o tek oda bazen yatak odası bazen de oyun odası olarak hayal edilir. Yatırımcılar için bulunmaz nimettir.

4- Pencereler: 

Çerçeveleri eski daireler maça 3-0 geride başlar, demedi demeyin.

5- Balkon & Bahçe: 

İnsanların şehir hayatından giderek yorulduğunu hatırlatmamıza gerek var mı? Balkon ve bahçe günün stresinden muhteşem birer kaçış fırsatı. Mümkünse ana yola bakmasın :)

Sen arama, ilanlar sana gelsin!

EmlakCep Ücretsizdir. Hemen İndir.