Ev Alırken Size Her Zaman Kazandıracak 3 Tavsiye!

1. Konutun metrekaresi küçüldükçe kira getirisi artar.

Ev alırken yapılan hatalardan birisi, her zaman geniş evlerin tercih edilmesidir. Halbuki kira getirisi için konut satın alırken, nispeten ortalama ya da düşük m2'lerdeki 1+1 ve 2+1 evler tercih edilmelidir. Ev büyüdükçe kiracı bulmakta zorlanılacağı unutulmamalıdır. Müstakil evler, istisnai bölgeler bulunmakla beraber, kira getirisi için tercih edilmeyen diğer bir kategoridir.

2. Konut kredilerindeki artış fırsat gayrimenkuller yaratabilir.

Ocak 2017'de yüzde 0,95 olan mortgage faiz oranı Ocak 2018'de 1,14'e çıktı. Artış %10 civarında gerçekleşti. 100 bin lira çeken vatandaş toplamda 17 bin lira fazla ödeyecek. Peki faiz oranları arttığında gayrimenkul arayışını bırakmalı mıyız. Bunu bir kaç madde ile inceleyelim.

  • Faiz oranları düştüğünde kredimizi yeniden yapılandırabilir miyiz? Evet faiz oranımızı düşürebiliriz. Bu durumda elimizde bir sigortamız mevcut demektir, ömür boyu aynı faiz oranı ile devam etmek mecburiyetinde değiliz. Kısa vadede, kredilerde bir düşüş beklenmiyorsa gayrimenkul ihtiyacınızı ertelemek yerine iyi fiyatlandırılmış gayrimenkulleri aramaya devam etmek akıllıca olacaktır. Kredi faizleri düştüğünde fazladan eklenen yüklerden kurtulabiliriz. Kredi faizleri düşmez ise ihtiyacımızı erteleyemeyeceğimiz bir noktaya dayanıp yanlış bir satın alım yapmanın önüne geçmiş oluruz. (Unutmadan ekleyelim, yeniden yapılandırmalarda, vadesi 36 ayın altında olan krediler için %1, vadesi 36 ayın üzerinde olan krediler için ise %2 oranında bir ücret alınabilmektedir.)

  • Faizler arttığında satışlarda yaşanan keskin düşüşler nedeniyle, ev fiyatlarının balon yaptığı bölgelerde düzeltmeler yaşanır. Şubat 2018 itibariyle Bağdat Caddesi'nde görülmekte olan ve %30'a kadar varabilen düşüşler buna iyi bir örnektir. Bu durum son dönemde haberlere de yansımaktadır.

  • Faizler arttığında konut kampanyaları artar. Emlak Konut gibi kurumların kampanyalarını takip edebilirsiniz.

  • Son olarak ta bir uyarı da bulunalım. Kredi ödemelerinizin, toplam gelirinizin 1/3'ünü aşmamasına dikkat etmelisiniz.

3. Alacağınız evde kiracı varsa dikkatli olmalısınız.

  • Kira sözleşmesindeki tüm maddelerin sizi de bağlayacağını unutmadan, sözleşmeyi baştan sona incelemeniz faydalı olacaktır.

  • Evi satan kişi depozito aldı ise, bunu öğrenmek ve buna göre en baştan bu sorunu çözmeniz sizi gelecek problemlerden korur.

  • Kiracı ile tanışmalı ve ödemelerini düzenli yaptığından emin olmalısınız.

Sen arama, ilanlar sana gelsin!

EmlakCep Ücretsizdir. Hemen İndir.