6 Maddede Yeni Yönetmeliğin Emlakçılara Etkileri

Hükûmetin gündemindeki ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı' emlakçıları nasıl etkileyecek? İşte, emlakçılıkta komisyon oranlarını ve standartları yeniden belirleyecek olan yönetmelikte dikkatimizi çeken 6 önemli madde:

1. Yetki belgesi zorunluluğu

Emlakçılık yapmak isteyenlerin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerinden yetki belgesi alması gerekecek. Vatandaşlar, yetki belgesine sahip emlakçıların güncel listesini Bakanlığın internet sitesinden kontrol edebilecek.

2. Mesleki yeterlilik

Emlakçılar eğitimle mesleki yeterlilik belgesi alacak. Ancak emlak yönetimine ilişkin ön lisans diploması bulunanlar bundan muaf tutulacak.

3. Hizmet bedeli düzenlemesi - %3

Kiralama işlemlerinde bir kira bedeli, satışlarda toplam %3 hizmet bedeli alınacak. Satış hizmet bedeli alıcı ile satıcı arasında eşit olarak bölünecek. (Tasarı aşamasındaki yönetmelikte satış hizmet bedeli rakamının henüz netleşmediği duyumlarımız arasındadır.)

4. Hizmet sözleşmesinde hizmet bedeli

Hizmet sözleşmesinde hizmet bedeli oranına yer verilmemesi halinde; hizmet bedeli, aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin binde beşi olacak; kiralamaya ilişkin hizmet bedeline yer verilmemesi halinde ise herhangi bir bedel talep edilemeyecek.

5. Cayma akçesi

Taraflardan herhangi birinin hukuken haklı bir sebebi olmaksızın alım satım veya kiralamadan cayması durumunda cayan tarafa, alım satımda hizmet bedelinin yüzde 10'u, kiralamalarda hizmet bedelinin tamamını ödeme yükümlülüğü getiriliyor.

6. Sözleşme standartları

Farklı farklı belgeler hazırlamasının önüne geçmek için "hizmet", "alım satıma aracılık", "kiralamaya aracılık" ve "hizmet ortaklığı" gibi dört farklı tür sözleşme standardı getiriliyor.

Sen arama, ilanlar sana gelsin!

EmlakCep Ücretsizdir. Hemen İndir.